Počet výsledků: 49

Otevřít filtraci

Kořen zubu (lat. radix dentis) je uložen skrytě v horní nebo dolní čelisti a je zakončen hrotem. Počet kořenů se u zubů liší. Stoličky mají například více kořenů (až tři), zatímco řezáky nebo špičáky mají pouze jeden kořen. Viz také zuby, zubní korunka.

Kornatění tepen je lidové označení pro aterosklerózu.

Ošetření kořenových kanálků neboli endodontické ošetření v je postup používaný v zubním lékařství, kdy lékař provádí odstranění nevyléčitelně nemocné, zanícené, poraněné nebo již mrtvé zubní dřeně. Cílem je zabránit hnisání a následně tvorbě abscesu na špičce kořene zubu, což může snadno vést ke zničení kosti, v níž je zub uchycen. Nejčastějšími příčinami poškození nebo odumírání zubní dřeně jsou odštípnutí nebo jiné zranění zubu či hluboký zubní kaz. Viz také endodoncie, reendodoncie.

Kořenový kanálek (lat. canalis radicis dentis) je zúžená část dřeňové dutiny uvnitř zubu. Kořenový kanálek vyúsťuje na hrotu kořene zubu drobným otvůrkem, kterým do zubní dřeně vstupují krevní cévy a nervy. Ke každému kořeni zubu vede jeden kořenový kanálek (má-li zub více kořenů, má tedy i více kořenových kanálků). Viz také ošetření kořenových kanálků.

Kořen penisu (lat. radix penis) je skrytá část penisu, která se připojuje ke spodním okrajům stydkých kostí a stydké spony.

Resekce kořenového hrotu je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní špička kořene zubu, kterému již byl neúspěšně (nebo jen s částečným úspěchem) ošetřen kořenový kanálek a okolní zanícená oblast. Dříve bylo toto ošetření považováno za poslední možnost záchrany zubu, pokud se nepodaří dokonale vyčistit kořenové kanálky; dnes je do značné míry nahrazeno reendodoncií, zatímco resekce kořenového hrotu se provádí jen ve výjimečných případech. Viz také resekce.

Čištění zubů je nesporně nejúčinnější prevencí různých onemocnění a potíží v ústní dutině, jako je zejména zubní kaz, zánět dásní (gingivitida), parodontitida (tzv. „paradentóza“) a zápach z úst. Viz také zuby, ústní hygiena.

Zubní technik poskytuje léčebnou a preventivní péči, kdy na základě indikace a návrhu zubního lékaře zhotovuje, upravuje a opravuje všechny druhy stomatologických výrobků, včetně stomatologických protéz a ortodontických pomůcek. Práce zubního technika se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání.

Zubní instrumentářka provádí činnosti v rámci diagnostické a léčebné péče v zubním lékařství pod odborným dohledem zubního lékaře a výchovné činnosti v rámci zubní prevence pod odborným dohledem zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Práce zubní instrumentářky se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání.

Korunka zubu (lat. corona dentis) je viditelnou částí zubu. Je chráněna sklovinou. Viz také zuby, zubní korunka.

Zobrazeno 1 až 10 z 49

Počet výsledků